+90 212 503 40 60

Gümüşlü Kumaş

Gümüşlü Kumaş nedir ?

Aktif ajan taşıyıcısı olan gümüş elyaf X-Static® ile üretilmiştir. Bu eşsiz teknoloji, kumaşın dokumasında bulunan tekstil elyafın yüzeyini tamamen kaplayacak şekilde örülmüş saf gümüş bir katmana sahiptir. Elyaf sistemi zararlı bakterilerin çoğalmasını, mutasyona uğramasını ya da üründen başka bir yere bulaşmasını önlemek için kullanılır. Gümüş elyaf, dokuma kumaşlarda kullanılabilen geleneksel tekstil ve dokunsal karakteristikleri bünyesinde bulundurur. Anti mikrobik ajan, kumaşın kendisinde bulunmaktadır ve ürün ömrü boyunca etkinliğini korur.

Gümüşlü kumaş nihai anti-mikrobik çözümdür. Bakteriler, mantarlar, algler ve virüsler gibi mikro organizmalar da dahil olmak üzere mikropların istilasını hem canlı hem de cansız maddeler için tehlike oluşturur. Aktif taşıyıcısı X-STATIC gümüş elyafı ile birleşen bir tekstil ürünü olarak mikrobik enfeksiyonları önlemek için saf gümüşün sahip olduğu tüm faydaları sunmaktadır. Gümüşlü kumaşlar X_STATIC gümüş elyafla birlikte dokunmuştur. En iyi antimikrobik ve bakterist kumaştır. Gümüşlü kumaşlar antimikrobik, bakterist, koku önleyici, anti statik, mantar önleyici, tüylenmez, ısı düzenleyici, terapik özellikleri bünyesinde barındıran tek elyaf sistemdir.

Gümüşlü kumaş neden tercih edilmelidir.

 • Lisanslı bir antimikrobik ürün yelpazesidir,
 • Gümüş elyaf ürün üzerinde gözle görülür,
 • Tüm test verilerinde en iyi sonucu veren tekstil ürünüdür,
 • Kumaşı ömrü boyunca etkin kalır, 280 endüstriyel yıkama ile özelliğini kaybetmediği ispatlanmıştır.
 • MRSA dahil tüm bakterilerin %99.9 oranla bir saat içinde öldürüldüğü klinik deneyler ile ortaya konmuştur.

Gümüşlü kumaşların diğer tekstil ürünleri ile karşılaştırılması - Tekstil bakterileri inkubasyon karşılaştırması

Gümüşlü Kumaşlar neden bu kadar etkilidir ?

Birçok anti-mikrobik kumaş 24 saatten fazla sürede test edilmektedir. Gümüşlü kumaşlar test edilmek üzere kendisine bulaştırılan bakterilern %99.9'unu bir saatten daha az bir süre içinde yok etmektedir. Gümüşün ortaya çıkardığı elektron hücrenin içine işleyerek kumaş üzerinde mikro organizmaların DNA'sını bozar ve mikrobik aktiviteyi etkisiz hale getirir.

 

Gümüşlü Kumaşların Özellikleri

 • Antistatiktir Gümüş, elektriği en iyi ileten metaldir. İletken olmayan maddelerin birbirine sürtünmesi bir elektrik yükü oluşturur. Üründeki saf gümüş iplik, bunları anında dağıtır ve kullanıcının rahat etmesini sağlar.

 • Mantar oluşumunu önler Gümüş, kumaşın yapısında bulunup dokumanın bozulmasına neden olan ve kumaşın işlevselliğini ile performansını azaltan mantar sporlarındaki çoğalabilme özelliğini etkisiz hale getirir.

 • Tüylenmez Elyaf iplik teknolojisi kullanılan Gümüşlü kumaş partiküllerin serbestliğini sınırlayarak ve havada bulunan partiküller aracılığıyla taşınma riskini azaltarak, tekstil ürünlerinin tüylenmesini önemli düzeyde azaltır.

 • Katalizör görevi yapar Gümüşlü kumaş sıcak ve nemli ortamlarda daha etkili olur; çünkü bu ortamlar bakteriler için üremeye ve yayılmaya daha uygundur.

 • Koku oluşumunu önler Gümüş iplik, koku yapan bakterilerin üremesini ve büyümesini önler. Gümüş iyonları aynı zamanda, bakterilerin oluşturduğu kokunun azaltılması sonucunda meydana çıkan amonyak ile doğallığı bozulmuş proteinleri birbirlerine bağlar.

 • Termodinamiktir Bakterileri ve kokuları yok etmesinin yanı sıra, gümüş ıslyı en iyi ileten ve yansıtan elementtir. Vücut ısısının düzenlenmesine yardımcı olur.

 • Doğaldır Doğal bir element olan saf gümüşten imal edilmiştir.

 • Kalıcıdır Kumaş yüzeyine yapılmış bir uygulama değildir. Gümüş kumaşın fiziksel bir parçası olacak şekilde bağlanmıştır.

 

X-Static® Teknolojisi

 

Gümüşlü Kumaşlar ile imal edilen ürünler güvenlidir

Gümüşlü kumaşlar yeniden kullanılabilir, kendini sterilize edebilir, hafif ve rahattır. Bakteriyel enfeksiyon riskini azaltmaya yardımcı olur. Ürünler %98 kesintisiz filament polyester elyaf ye %2 X-STATIC gümüş elyaftan oluşmuştur ve tüylenmez. EN13795 şartına göre yeniden kullanılabilir giysi ve kumaşlar için mikrobik etkiye dirençlidir.

AATCC100 - AATCC147 - JIS L 1902 ve EN 13795 standartlarına uygunluğu test edilen anti bakteriyel etkisi, Staphylococcus Aureus (methicillin Resitant SA) ATCC6538 Escherichia Coli ATCC11229, Klebsiella Pneumoniae ATCC4352 test organizmalan Ozerinde (agar) kaplama diffozyon test yöntemi ile belirlenmiştir.

Yikama Performansı Bu kumaşların, duzenli ve ideal yikama standartlanna uygun olarak, etkili koruma saglamaya devam edecek şekilde dizayn edilmiştir. Belge HSG(95)18'e göre, sağlık hizmeti malzemeleri igin, 71 dereceye kadar olan sıcaklıklar termal dezenfeksiyon için kulanılabilir.

Gumüş Kumaşlar temizlenmesi gereken bir üründür ve hijyenik uygulamaların bir alternatifi ya da onların yerini tutacak bir oran olarak değerlendirilmemelidir Bununla birlikte, büyüme potansiyelinin bulunduğu geniş alanlarda hastalığa neden olan bakterilerin çoğalmasına karşı en üst düzeyde performans gösterir.

Gümüş kumaşlara ait; Medikal ürün yelpazesi Medikal Cihaz Yonetmeligi 93/42/EEC kapsamındadır. Yatak kıyafetleri ve çarşafları Biyosidal ürun yönetmeliği 98/8/EC kapsamındadır.